Jak dobrze spisać testament?

, , Leave a comment

Sporządzenie testamentu wymaga znajomości kilku podstawowych zasad. Jeśli nie będziemy ich przestrzegać, nasz testament może okazać się nieważny i nie będzie możliwości realizacji naszej ostatniej woli. Przedstawimy państwu kilka najpraktyczniejszych rad jak dobrze spisać testament, aby mieć pewność że zapisy w nim zawarte będą zgodne z prawem.

Testament odręczny czy u notariusza?

Dokument zawierający naszą ostatnią wolę możemy sporządzić zarówno sami, jak i korzystając z pomocy notariusza. Różnice między tymi dwoma sposobami są znaczne. Po pierwsze i najważniejsze, testament notarialny umożliwia zastosowanie o wiele większej liczby zapisów i warunków. Po drugie, jest on przechowywany w notariacie i możemy być w stu procentach pewni, że po naszej śmierci trafi on do rąk właściwych osób. Po trzecie, prawnik dopilnuje żeby treść testamentu odpowiadała wszystkim niezbędnym wymaganiom prawnym, dzięki czemu sąd nie odrzuci go w postępowaniu spadkowym.

Jak wybrać właściwą formę testamentu?

Musimy zdecydować się jaka forma będzie dla nas najlepsza. Warto rozważyć powyższe fakty, ale trzeba też wiedzieć o kilku dodatkowych. Przede wszystkim cena. Testament odręczny nic nas nie kosztuje. Notarialna wersja spowoduje pewne uszczuplenie naszego portfela. Jeśli nie potrzebujemy zawierać w naszej ostatniej woli skomplikowanych warunków, odręczna wersja w pełni nas zadowoli. Jeśli natomiast chcemy zobowiązać obdarowanych do spełnienia określonych czynności w celu otrzymania spadku, musimy udać się do notariusza.

Jak dobrze spisać testament odręczny?

Tutaj ogranicza nas kilka zasad. Przede wszystkim nie możemy rozdysponować konkretnymi składnikami naszego majątku. Możemy podzielić całą masę spadkową w dowolnych częściach dla konkretnych osób, ale nie możemy na przykład samochodu zapisać córce, a mieszkania synowi. Sąd odrzuci taki testament podczas postępowania spadkowego. Musimy również dopilnować, żeby testament był w całości spisany odręcznie przez nas i opatrzony naszym podpisem z dokładną datą. Nie ma możliwości napisania go na maszynie lub komputerze i złożenia jedynie podpisu. Taki testament będzie nieważny.

 

Leave a Reply