Czy warto brać separację?

, , Leave a comment

Niekiedy bywa tak, że małżeństwa z krótszym lub dłuższym stażem podejmują decyzję o rozstaniu. Powodów może być bardzo wiele, między innymi zdrada czy uzależnienia. Jednak gdy według pary nie wszystko jest stracone, alternatywą dla rozwodu może być separacja. W skutek orzeczenia o separacji małżeństwo formalnie nadal istnieje, ale małżonkowie nie mają obowiązku wspólnego życia. Jednym z najważniejszych skutków separacji jest powstanie rozdzielności majątkowej oraz wpisanie wzmianki o separacji do aktu małżeństwa.

W przeciwieństwie do rozwodu w przypadku separacji małżonek nie ma możliwości powrotu do poprzedniego nazwiska, ani nie może zawrzeć nowego związku małżeńskiego. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zastanowić się czy warto brać separację. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre kiedy małżonkowie dopuszczają myśl, że problemy mają charakter przejściowy i nie wykluczają powrotu do wspólnego pożycia. Wiele par decyduje się na separację ze względów religijnych, obawiając się wykluczenia ze wspólnoty kościoła, oraz pod presją rodziny, która nie potrafi zaakceptować rozstania i rozwodu.

W większości przypadków sąd orzekając o separacji pozostawia pełną władzę rodzicielską obojgu malżonków. Niestety czasami powstają przeszkody uniemożliwiające separację. Jednym z głównych powodów jest fakt, iż w skutek separacji miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci. Kolejną przeszkodą są inne względy przez które orzeczenie o separacji byłoby sprzeczne z zasadami życia społecznego, na przykład nieuleczalna choroba jednego z małżonków przez którą występuje konieczność stałej opieki. Również ze względów finasowych separacja jest korzystniejsza. Opłata wniosku sprawy o separację w sądzie I instancji wynosi około 100 złotych, a sprawy o rozwód około 600 złotych. Warto pamiętać, że orzeczenie o separacji nie wyklucza w przyszłości orzeczenia o rozwodzie, ale z drugiej strony daje małżonkom czas na poprawę sytuacji w swojej rodzinie. Ostatecznie separacja może być krokiem, który ratuje związek.

 

Leave a Reply