Co zrobić gdy sąsiad nie sprząta ogródka?

, , Leave a comment

W życiu bywa różnie. Różne też obieramy sobie miejsca na ziemi, by na stałe zapuścić korzenie. Gdy rozglądamy się za kawałkiem ziemi, na której chcemy zbudować swój dom zazwyczaj nie zastanawiamy się nad sąsiedztwem. Tak samo przeważnie bywa, gdy nabywamy gotowy dom i niemal że od ręki w nim zamieszkujemy. W tym momencie najważniejsze jest dla nas nasze własne obejście. Chcemy o nie dbać, pielęgnować, by czuć się estetycznie i komfortowo.

Nagle okazuje się, że mamy sąsiada, który nie dba o swój kawałek przydomowej ziemi, a nam zaczyna to przeszkadzać. Wówczas wiele osób zastanawia się nad tym, co zrobić gdy sąsiad nie sprząta ogródka ? W tym przypadku trudno o jednoznaczną odpowiedź. Z jednej strony ma on prawo robić na swojej posesji, co chce. Zgodnie z przysłowiem „Wolność Tomku w swoim domku”. I nie wiadomo, jak zmusić go do tego, by zadbał o swój ogródek. Ludzie są różni pod względem dbałości o swoje otoczenie. Jedni dbają, a innym jest wszystko jedno, jak wygląda ich podwórko. Puki nie zagraża to naszemu zdrowiu i życiu nie zawsze można, a nawet wypada ingerować.

A co najwyżej można grzecznie i dyplomatycznie poruszyć ten temat w sąsiedzkiej rozmowie. Jednak, gdy niesprzątany ogródek, czy niesprzątana posesja zaczyna nam zagrażać, to wówczas na prawdę mamy problem sąsiedzki. Nawet czasem zasięgamy przyjacielskich, a może i prawnych porad, co zrobić gdy sąsiad nie sprząta ogródka ? Zrobić można wile, a szczególnie wtedy, gdy jest to drastyczny wygląd i siedlisko gryzoni. Pierwszą z najważniejszych rzeczy jest szczera rozmowa z właścicielem nieposprzątanego ogródka. Rozmowa jest ważna, bo zawsze najpierw warto rozmawiać.

Gdy jednak rozmowa i prośba nie pomaga, co zrobić gdy sąsiad nie sprząta ogródka ? Możemy wybudować ogrodzenie najlepiej panelowe, które całkowicie zasłoni nam nieprzyjemny widok i uniemożliwi przedostawanie się gryzoni do naszego ogródka, lub na naszą posesję. Inny już dość drastyczny sposób, to zwrócenie się do stosownych władz i instytucji, które mają możliwość z ramienia prawa nakazanie uporządkowania ogródka, czy posesji, która zagraża zdrowiu sąsiadów.

 

Leave a Reply