Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

, , Leave a comment

Policyjne statystyki są alarmujące, coraz więcej kierowców jeździ pod wpływem alkoholu. Zupełnie nie zdając sobie sprawy jak wielkie zagrożenie stwarzają na drodze zarówno dla siebie jak i dla innych. Nie zdając sobie sprawy również z konsekwencji, które z roku na rok stają się coraz bardziej surowe, z możliwością trafienia do więzienia włącznie. Co skłania nas do sięgania po kluczyki po kilku piwach? Dlaczego ignorujemy czekające nas konsekwencje? Czemu nie interesujemy się losem naszym i innych ludzi na drogach?

Wiele lat temu jeżdżenie po kilku piwach nie było niczym dziwnym. Jazda pod wpływem alkoholu nie stanowiła też aż tak wielkiego problemu jak dziś, ponieważ wtedy na samochód mogli pozwolić sobie tylko niektórzy. Jeśli już ktoś go posiadał, a oprócz tego miał również prawo jazdy, cenił te atrybuty jak oka w głowie. Poza tym samochody były powolne, więc ewentualne wypadnięcie z drogi nie powodowało aż tak opłakanych skutków. To jednak zamierzchła przeszłość lat głębokiego PRL, która nie ma żadnego przełożenia na warunki dzisiejsze. Dlaczego więc wciąż nie zdajemy sobie sprawy co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu i jak niebezpieczna ona jest?

Wielu kierowców, zwłaszcza starszej daty, nie zdaje sobie sprawy z obowiązujących przepisów. A tymczasem już posiadanie 0,2 promila alkoholu we krwi kwalifikuje nas do zatrzymania uprawnień i postawienia przed sądem, a przekroczenie 0,5 promila to już przestępstwo i możemy liczyć się nawet z wyrokiem w zawieszeniu. Nawet mimo tego że nie trafimy do więzienia, możemy stracić pracę i spotkać się z wieloma innymi tego konsekwencjami. Jeśli zostaniemy przyłapani na recydywie, trafimy za kratki. Tak, to nie są żarty. Nie musimy zabić człowieka czy spowodować znacznych strat w mieniu. Oprócz starszych kierowców, mamy też tak zwanych młodych gniewnych. Często powodem jazdy po alkoholu jest po prostu chęć zaimponowania kolegom. Niestety, często kończy się to tragicznie. Młodzi ludzie pobudzeni alkoholem rozpędzają swoje samochody do ogromnych prędkości, powodując spektakularne kraksy, w których giną dziesiątki osób.

 

Leave a Reply